HOME     CONTACT     ADVERTISE     SPONSORS     MY ACCOUNT

More Racing News

Free Quick Results: Justin Henderson wins 410s and 360s at Knoxville, Becker takes KWS win, more results

Brent Smith Photography

MONDAY

WESTERN SPRINT TOUR SPEEDWEEK (Coos Bay Speedway)

360 Sprint Car Feature Finish: 1. Corey Day; 2. Justyn Cox; 3. Colby Copeland; 4. Tanner Holmes; 5. Tyler Thompson; 6. Jodie Robinson; 7. John Clark; 8. Matt Hein; 9. Steven Snawder; 10. James Setters; 11. Brian Boswell; 12. Patrick Desbiens; 13. Brad Bumgarner; 14. Austin Sause; 15. Joel Myers Jr.; 16. T.J. Richman. DNS: Kinzer Cox, Drake Standley.

TUESDAY

WESTERN SPRINT TOUR SPEEDWEEK (Willamette Speedway)

360 Sprint Car Feature Finish: 1. Colby Copeland; 2. Justyn Cox; 3. Tanner Holmes; 4. Corey Day; 5. Tyler Thompson; 6. Kinzer Cox; 7. Jodie Robinson; 8. Brinton Marvel; 9. Steven Snawder; 10. John Clark; 11. Joel Myers Jr.; 12. Brad Bumgarner; 13. James Setters; 14. Rob Lindsey; 15. Drake Standley; 16. Pat Desbiens; 17. Brian Boswell; 18. Matt Hein; 19. T.J. Richman.

WEDNESDAY

WESTERN SPRINT TOUR SPEEDWEEK (Sunset Speedway)

360 Sprint Car Feature Finish: 1. Justyn Cox; 2. Tanner Holmes; 3. Corey Day; 4. Colby Copeland; 5. Drake Standley; 6. Tyler Thompson; 7. Jodie Robinson; 8. Kinzer Cox; 9. John Clark; 10. Mitch Hoffses; 11. Rob Lindsey; 12. James Setters; 13. Brad Bumgarner; 14. Don Trent; 15. Joel Myers Jr.; 16. Pat Desbiens. DNS: T.J. Richman.

WORLD OF OUTLAWS (Jokers Wild)

410 Sprint Car Feature Finish, 25 Laps: 1. Carson Macedo; 2. Brian Brown; 3. David Gravel; 4. Kerry Madsen; 5. Aaron Reutzel; 6. Ian Madsen; 7. Rico Abreu; 8. Brent Marks; 9. Paul McMahan; 10. Kyle Larson; 11. Brad Sweet; 12. Sheldon Haudenschild; 13. Donny Schatz; 14. Gio Scelzi; 15. Spencer Bayston; 16. Daryn Pittman; 17. Zeb Wise; 18. Logan Schuchart; 19. Brock Zearfoss; 20. Kraig Kinser; 21. James McFadden; 22. Tyler Courtney; 23. Cory Eliason; 24. Sam Hafertepe Jr.; 25. Dave Blaney.

THURSDAY

KANSAS STATE FAIRGROUNDS

305 Sprint Car Feature Finish, 20 Laps: 1. Jeremy Huish; 2. Jordan Knight; 3. Zach Blurton; 4. J.D. Johnson; 5. Connor Atkinson; 6. Howard Vandyke; 7. Cash Beeson; 8. Taylor Velasquez; 9. Eric Matthews; 10. Luke Cranston.

WORLD OF OUTLAWS (38th Annual Kings Royal): Postponed to Saturday, July 17.

FRIDAY

ASCS NATIONAL TOUR & WARRIOR REGION (US 36 Raceway)

360 Sprint Car Feature Finish, 25 Laps: 1. Matt Covington; 2. Garet Williamson; 3. Blake Hahn; 4. Alex Hill; 5. Brandon Anderson; 6. Joey Danley; 7. Miles Paulus; 8. J.J. Hickle; 9. Trevor Grossenbacher; 10. Jay Russell; 11. Ryan Bickett; 12. Slater Helt; 13. Chase Porter; 14. J.R. Topper; 15. Jason Martin; 16. Dylan Westbrook; 17. Austin O’Neal; 18. Gunner Ramey; 19. Travis Reber; 20. Adam Gullion; 21. Zach Davis; 22. Colton Fisher. DNS: Scott Bogucki.

CHATEAU SPEEDWAY: 360 Non-Wing Sprint Cars

MIDWEST SPRINT TOURING SERIES (Jackson Motorplex)

360 Sprint Car Feature Finish, 25 Laps: 1. Eric Lutz; 2. Matt Juhl; 3. Roger Crockett; 4. Skylar Prochaska; 5. Justin Henderson; 6. Brooke Tatnell; 7. Kaleb Johnson; 8. Chris Thram; 9. Cody Ledger; 10. Scott Winters; 11. Elliot Amdahl; 12. Riley Goodno; 13. Davey Heskin; 14. Jody Rosenboom; 15. Ryan Bowers; 16. Nate Eakin; 17. Dylan Opdahl; 18. Dusty Ballenger; 19. Brant O’Banion; 20. Brandon Stevenson; 21. Scott Broty; 22. Jack Dover; 23. Kevin Ingle; 24. James Broty; 25. Tyler Rabenberg.

NORTHERN OUTLAW SPRINT ASSOCIATION (River Cities Speedway)

410 Sprint Car Feature Finish, 25 Laps: 1. Austin Pierce; 2. Jade Hastings; 3. Mark Dobmeier; 4. Wade Nygaard; 5. Brendan Mullen; 6. Jordan Adams; 7. Nick Ranten; 8. Bob Martin; 9. Shane Roemeling; 10. Zach Omdahl; 11. Jack Croaker; 12. Tom Egeland; 13. Nick Otto; 14. Blake Egeland; 15. Jordan Graham; 16. Josh Swangler; 17. Tim Estenson; 18. Colton Young.

OCEAN SPEEDWAY (11th Annual Howard Kaeding Classic Night #1)

360 Sprint Car Feature Finish, 30 Laps: 1. Kaleb Montgomery; 2. Tim Kaeding; 3. Joey Ancona; 4. Bud Kaeding; 5. Justin Sanders; 6. Koen Shaw; 7. Tanner Carrick; 8. D.J. Netto; 9. Keith Day Jr.; 10. Sean Becker; 11. Blake Carrick; 12. Jason Chisum; 13. Tristan Guardino; 14. Ryan Rocha; 15. Jeremy Chisum; 16. Burt Foland Jr.; 17. Jake Haulot; 18. Bradley Dillard; 19. Corey Day; 20. J.J. Ringo; 21. Kurt Nelson; 22. Ryon Nelson; 23. Jerry Bonnema; 24. Kalib Henry.

USCS (Greenville Speedway): 360 Sprint Cars

WESTERN SPRINT TOUR SPEEDWAY (Cottage Grove Speedway): 360 Sprint Cars

WILLIAMS GROVE SPEEDWAY

410 Sprint Car Feature Finish, 25 Laps: 1. Freddie Rahmer; 2. Lucas Wolfe; 3. Lance Dewease; 4. TJ Stutts; 5. Alan Krimes; 6. Skylar Gee; 7. Chase Dietz; 8. Chad Trout; 9. Tyler Ross; 10. Matt Campbell; 11. Steve Buckwalter; 12. Justin Whittall; 13. Chris Arnold; 14. Devon Borden; 15. Aaron Bollinger; 16. Dylan Norris; 17. Tyler Bear; 18. Steven Downs; 19. Dylan Cisney; 20. Dwight Leppo. DNS: Bradley Howard; Robbie Kendall; Doug Hammaker; Kyle Moody; Todd Zinn.

358 Sprint Car Feature Finish: Postponed to July 30.

BLOOMINGTON SPEEDWAY, CLINTON COUNTY SPEEDWAY, EMPIRE SUPER SPRINTS (Freedom Motorsports Park), I-96 SPEEDWAY, LERNERVILLE SPEEDWAY, NRA SPRINT INVADERS (Limaland Motorsports Park), USAC EAST COAST SPRINT CARS (Bloomsburg Speedway), UNITED RACING CLUB (Bloomsburg Speedway): Rain.

MIDWEST OPEN WHEEL ASSOCIATION (Lincoln Speedway): Postponed to Aug. 20.

WORLD OF OUTLAWS (Knight Before the Kings Royal): Postponed to Sunday.

SATURDAY

34 RACEWAY: 305 Sprint Cars

ASCS ELITE GREAT PLAINS NON-WING SPRINTS (Lincoln County Raceway)

360 Non-Wing Sprint Car Feature Finish, 20 Laps: 1. Terry Richards Jr.; 2. Spencer Martinez; 3. Jeff Seesholtz; 4. Austyn Gossel; 5. John Webster; 6. Brian Hardman; 7. Randy Dolberg; 8. Tim Fricke.

ASCS ELITE NON-WING SPRINTS (Big O Speedway)

360 Non-Wing Sprint Car Feature Finish, 20 Laps: 1. Steven Shebester; 2. Scott Evans; 3. Dalton Stevens; 4. Justin Zimmerman; 5. Mason Smith; 6. Justin Fifield; 7. Stephen Smith; 8. Paul White; 9. Cody Price; 10. Michelle Parson; 11. Caden McCreary; 12. Mike Merrell; 13. Neal Metuska; 14. J.D. Fry; 15. Ben Saye; 16. Jeremy Jonas; 17. Jimmy Gardner; 18. Jerrad Warhurst; 19. Chase Parson; 20. Kade Taylor; 21. Devon Debrick; 22. Keith Martin; 23. Chris Williams.

ASCS LONE STAR & MID SOUTH REGIONS (Revolution Park): 360 Sprint Cars

HUNT MAGNETO SERIES (Placerville Speedway)

360 Non-Wing Sprint Car Feature Finish, 25 Laps: 1. Shawn Jones; 2. Daniel Whitley; 3. Tim Sherman Jr.; 4. Dylan Bloomfield; 5. Shawn Arriaga; 6. Heath Holdsclaw; 7. Cody Fendley; 8. Shane Hopkins; 9. Marcus Hardina; 10. Nathan Schank; 11. Kevin Box; 12. Cameron Martin; 13. Brent Steck; 14. Dylan Newberry; 15. Bob Newberry; 16. Jarrett Soares; 17. Scott Clough; 18. Bradley Terrell; 19. Jake Morgan; 20. Braidon Moniz.

KING OF THE WEST SERIES (Ocean Speedway – 11th Annual Howard Kaeding Classic Night #2)

410 Sprint Car Feature Finish, 30 Laps: 1. Sean Becker; 2. Tanner Carrick; 3. Mitchell Faccinto; 4. Blake Carrick; 5. Ryan Bernal; 6. Billy Aton; 7. Keith Day Jr.; 8. Kyle Hirst; 9. Shane Golobic; 10. Kalib Henry; 11. Dominic Scelzi; 12. Kurt Nelson; 13. D.J. Netto; 14. Corey Day; 15. Sean Watts; 16. Kenny Allen; 17. Jessie Attard; 18. Bud Kaeding; 19. Joey Ancona; 20. Justin Sanders; 21. J.J. Ringo; 22. Tim Kaeding; 23. Willie Croft; 24. Jeremy Chisum.

KNOXVILLE RACEWAY

410 Sprint Car Feature Finish, 20 Laps: 1. Justin Henderson; 2. Ayrton Gennetten; 3. Austin McCarl; 4. Carson McCarl; 5. Davey Heskin; 6. Lynton Jeffrey; 7. Matt Juhl; 8. AJ Moeller; 9. Terry McCarl; 10. Sawyer Phillips; 11. Chris Martin; 12. Sammy Swindell; 13. John Carney II; 14. Jordan Goldesberry; 15. Devin Kline; 16. Scotty Thiel; 17. Bobby Mincer; 18. Austin Miller; 19. Ben Brown; 20. Bob Weuve; 21. Joe Simbro; 22. Brett Becker; 23. Alan Gilbertson; 24. Presley Truedson; 25. Riley Goodno; 26. Tasker Phillips.

360 Sprint Car Feature Finish, 20 Laps: 1. Justin Henderson; 2. Matt Juhl; 3. Jamie Ball; 4. Ryan Giles; 5. Clint Garner; 6. Brooke Tatnell; 7. Roger Crockett; 8. Dylan Westbrook; 9. Christian Bowman; 10. Ryan Leavitt; 11. Garet Williamson; 12. Riley Goodno; 13. Calvin Landis; 14. Josh Higday; 15. Nathan Mills; 16. Skylar Prochaska; 17. JJ Hickle; 18. Ricky Montgomery; 19. Gunner Ramey; 20. Slater Helt; 21. Chase Porter; 22. Mike Johnston; 23. Kaleb Johnson; 24. Scott Bogucki.

Pro Series 305 Sprint Car Feature Finish, 15 Laps: Tyler Groenendyk; 2. Chase Young; 3. Brandon Worthington; 4. Mike Mayberry; 5. Devin Wignall; 6. Jeff Wilke; 7. Matt Allen; 8. Alex Vande Voort; 9. Eric Bridger; 10. Joel Thorpe; 11. Jaslyn Jones; 12. Scotty Johnson; 13. Cam Martin.

LINCOLN PARK SPEEDWAY

410 Non-Wing Sprint Car Feature Finish, 25 Laps: 1. A.J. Hopkins; 2. Shane Cockrum; 3. Jadon Rogers; 4. Cole Bodine; 5. Tye Mihocko; 6. Brent Beauchamp; 7. Geoff Ensign; 8. Braydon Cromwell; 9. Blake Vermillion; 10. Gabriel Gilbert; 11. Kyle Shipley; 12. Alec Sipes; 13. Tim Creech; 14. Brayden Fox; 15. Jeff Wimmenauer; 16. Zack Pretorius; 17. Jake Swanson; 18. Jesse Vermillion; 19. Harley Burns; 20. Dickie Gaines; 21. Ricky Lewis.

MARYSVILLE RACEWAY

360 Sprint Car Feature Finish, 25 Laps: 1. Steel Powell; 2. Korey Lovell; 3. Dennis Scherer; 4. Kevin Lovell; 5. Billy Wallace; 6. Josh Wiesz; 7. William Fielding; 8. Brian McGahan; 9. Koa Crane; 10. R.J. Baker; 11. Pat Harvey Jr.; 12. Jack Phillips; 13. Mike Monahan; 14. Carson Hall; 15. Wyatt Brown; 16. John Sullivan; 17. James Taylor; 18. Colby Wiesz; 19. Dawson Hammes.

MICHAEL’S MERCER RACEWAY (2nd Annual Ralph Quarterson Memorial): 410 Sprint Cars, 305 Sprint Cars

PLACERVILLE SPEEDWAY

360 Sprint Car Feature Finish, 25 Laps: 1. Andy Gregg; 2. Andy Forsberg; 3. Colby Johnson; 4. Joel Myers Jr.; 5. Steven Tiner; 6. Stephen Ingraham; 7. Shane Hopkins; 8. Ryan Robinson; 9. Jimmy Trulli; 10. Michael Ing; 11. Landon Brooks; 12. Cody Spencer; 13. Jake Haulot; 14. Justin Bradway; 15. Logan Calderwood; 16. Isaiah Vasquez; 17. Justin Johnson; 18. Tuesday Calderwood; 19. Alex Pettas; 20. Jimmy Christian; 21. C.J. Humphreys.

SPRINT CARS OF NEW ENGLAND (Rumtown Speedway): 360 Sprint Cars

UPPER MIDWEST TRADITIONAL SPRINT CAR SERIES (Cedar Lake Speedway)

360 Non-Wing Sprint Car Feature Finish, 20 Laps: 1. Cam Schafer; 2. Mike Mueller; 3. Scott Brandt; 4. Nick DaRonco; 5. Jake Koubal; 6. Jon Lewerer; 7. Luke Nellis; 8. John Lowe; 9. Lucas Logue; 10. Johnny Parsons III; 11. Allen Stettner; 12. John Breitenfeldt; 13. Ryan Buck; 14. Bryan Roach; 15. Brad Peterson; 16. Blake Anderson; 17. Zach Widdes.

WESTERN SPRINT TOUR SPEEDWEEK (Cottage Grove Speedway): 360 Sprint Cars

WORLD OF OUTLAWS (37th & 38th Annual Kings Royal – $175,000 to Win)

38th annual Kings Royal Feature Finish, 40 Laps: 1. Tyler Courtney; 2. Danny Dietrich; 3. Daryn Pittman; 4. Bill Balog; 5. Sheldon Haudenschild; 6. Carson Macedo; 7. Donny Schatz; 8. Rico Abreu; 9. Brad Sweet; 10. Brian Brown; 11. Justin Peck; 12. Sye Lynch; 13. Spencer Bayston; 14. Brock Zearfoss; 15. Kraig Kinser; 16. Paul McMahan; 17. Lachlan McHugh; 18. Logan Schuchart; 19. Shawn Dancer; 20. Dave Blaney; 21. Cory Eliason; 22. Kerry Madsen; 23. Gio Scelzi. DNQ (Light at the scales): David Gravel.

37th annual Kings Royal Feature Finish, 40 Laps: 1. Kyle Larson; 2. Sheldon Haudenschild; 3. Carson Macedo; 4. Tyler Courtney; 5. Brad Sweet; 6. Gio Scelzi; 7. Spencer Bayston; 8. James McFadden; 9. Jacob Allen; 10. Danny Dietrich; 11. Brent Marks; 12. Aaron Reutzel; 13. Jason Sides; 14. Jac Haudenschild; 15. Cory Eliason; 16. David Gravel; 17. Rico Abreu; 18. Donny Schatz; 19. Bill Balog; 20. Travis Philo; 21. Hunter Schuerenberg; 22. Brock Zearfoss; 23. Logan Schuchart; 24. Paul McMahan.

LINCOLN SPEEDWAY, MID ATLANTIC SPRINT CAR SERIES (Bridgeport Speedway), PA SPRINT SERIES (Port Royal Speedway), PORT ROYAL SPEEDWAY, UNITED RACING CLUB (Grandview Speedway), USCS (Pike County Speedway): Rain.

SUNDAY

HUSET’S SPEEDWAY: 410 Sprint Cars

PARAGON SPEEDWAY: 410 Non-Wing Sprint Cars, 305 Sprint Cars

TRI-CITY RACEWAY PARK: 410 Sprint Cars

Your Ad Could Be Here
Contact Jeremy Elliott at 1-717-805-0483
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top