HOME     CONTACT     ADVERTISE     SPONSORS     MY ACCOUNT

More Racing News

Quick Results: Rico Abreu finishes off Pennsylvania Speed Week with a win, CJ Leary takes Lawrenceburg

TUESDAY

GRANDVIEW SPEEDWAY (PA Speed Week)

Feature Finish, 35 Laps: 1. Kyle Larson; 2. Freddie Rahmer; 3. Danny Dietrich; 4. Ryan Taylor; 5. Alan Krimes; 6. James McFadden; 7. JJ Grasso; 8. Dale Blaney; 9. Brock Zearfoss; 10. Rico Abreu; 11. Lucas Wolfe; 12. Gerard McIntyre Jr.; 13. Kasey Kahne; 14. Mitchell Wormall; 15. Jordyn Brazier; 16. Sean Zeumunik; 17. George Streaker Jr.; 18. Ryan Smith; 19. Davey Sammons; 20. Tyler Walker; 21. Brandon Rahmer; 22. TJ Stutts; 23. Kyle Reinhardt; 24. Greg Hodnett; 25. Jared Esh.

PLACERVILLE SPEEDWAY

360 Feature Finish, 25 Laps: 1. Justin Sanders; 2. Ryan Bernal; 3 Shane Golobic; 4. Steve Tiner; 5. Jake Morgan; 6. Greg DeCaires; 7. Jimmy Trulli; 8. Bobby McMahan; 9. Justin Johnson; 10. Dustin Freitas; 11. Mike Benson; 12. Kyle Hirst; 13. D.J. Freitas; 14. Koen Shaw; 15. Tony Gualda; 16. Buddy Kofoid; 17. C.J. Humphreys; 18. D.J. Netto; 19. Kalib Henry; 20. Justin Henry.

SILVER DOLLAR SPEEDWAY

Feature Finish, 25 Laps: 1. Andy Forsberg; 2. Mason Moore; 3. Michael Ing; 4. Brad Bumgarner; 5. Brian Boswell; 6. Justyn Cox; 7. Colby Weisz; 8. Chase Majdic.

WEDNESDAY

HAGERSTOWN SPEEDWAY (PA Speed Week)

Feature Finish, 30 Laps: 1. Lance Dewease; 2. Freddie Rahmer; 3. Rico Abreu; 4. Ryan Smith; 5. Danny Dietrich; 6. Mike Wagner; 7. T.J. Stutts; 8. Lucas Wolfe; 9. Dale Blaney; 10. Trey Starks; 11. Kyle Larson; 12. Greg Hodnett; 13. Alan Krimes; 14. Brock Zearfoss; 15. Dave Blaney; 16. Brandon Rahmer; 17. Kasey Kahne; 18. James McFadden; 19. Justin Barger; 20. Anthony Macri; 21. Robbie Kendall; 22. Frankie Herr; 23. Aaron Ott; 24. Sammy Walsh.

THURSDAY

WORLD OF OUTLAWS (Deer Creek Speedway)

Feature Finish, 40 Laps: 1. Kraig Kinser; 2. Donny Schatz; 3. Shane Stewart; 4. Ian Madsen; 5. Sheldon Haudenschild; 6. Brad Sweet; 7. Paul McMahan; 8. Greg Wilson; 9. David Gravel; 10. Jason Johnson; 11. Jacob Allen; 12. Brent Marks; 13. Brooke Tatnell; 14. Logan Schuchart; 15. Jason Sides; 16. Scott Bogucki; 17. Daryn Pittman; 18. Terry McCarl; 19. Danny Lasoski; 20. Brian Brown; 21. Bill Balog; 22. Paige Polyak; 23. Tasker Phillips; 24. Tim Kaeding; 25. Kerry Madsen. (18th through 25th not in attendance for completion of event).

PORT ROYAL SPEEDWAY (PA Speed Week): Rain.

FRIDAY

AMERICAN SPRINT CAR SERIES (ASCS-Gallatin Speedway)

Feature Finish, 25 Laps: 1. Wayne Johnson; 2. Giovanni Scelzi; 3. Aaron Reutzel; 4. Kelly Miller; 5. Seth Bergman; 6. Johnny Herrera; 7. Matt Covington; 8. Harli White; 9. Blake Hahn; 10. David Hoiness; 11. Sam Hafertepe Jr.; 12. Skylar Gee; 13. Trevor Kirkland; 14. Bill Boyce; 15. Jeremy McCune; 16. D.J. Brink; 17. Rich Martin; 18. Damon McCune; 19. Ben Holmberg; 20. Bryan Brown; 21. Randy Dolberg; 22. Anthony Farnsworth.

IRA SPRINT SERIES (Dodge County Fairgrounds)

Feature Finish: 1. Terry McCarl; 2. Jeremy Schultz; 3. Austin McCarl; 4. Tony Stewart; 5. Scott Neitzel; 6. Justin Henderson; 7. Bill Balog; 8. Kyle Marten; 9. Scotty Thiel; 10. Jake Blackhurst; 11. Mike Reinke; 12. Steve Meyer; 13. Russel Borland; 14. Matt Vandevere; 15. Phillip Mock; 16. Scott Uttech; 17. Dave Uttech; 18. Wayne Modjeski; 19. Dennis Spitz; 20. Chris Gurley; DNS: Billy Hafemann; Ken Jay Fiedler.

JACKSON MOTORPLEX

1360 Sprint Feature Finish: . Lee Grosz; 2. Gregg Bakker; 3. Chris Martin; 4. Jody Rosenboom; 5. Ryan Bickett; 6. Derrik Lusk; 7. Seth Brahmer; 8. Scott Winters; 9. Skylar Prochaska; 10. Kaley Gharst; 11. Dylan Peterson; 12. Ryan Roberts; 13. Jack Dover; 14. Cody Ledger; 15. John Klabunde; 16. Derek Anderson; 17. Elliot Amdahl; 18. John Lambertz; 19. Chuck McGillivray; 20. Dusty Ballenger; 21. Trevor Serbus; 22. Kevin Flowers; 23. Brandon Halverson.

305 Sprint Feature Finish: 1. Jesse Lindberg; 2. Trevor Serbus; 3. Bruce Anderson; 4. Michael Stien; 5. Kaleb Johnson; 6. Brandon Geldner; 7. Shane Fick; 8. John Lambertz; 9. Trevor Smith; 10. Dave Becker; 11. Brandon Bosma; 12. Chris Duffy; 13. Corey Kautz; 14. Colin Smith; 15. Dalyn Cody; 16. Jared Jansen.

OCEAN SPEEDWAY

Feature Finish: 1. Cory Eliason; 2. Buddy Kofoid; 3. Tommy Tarlton; 4. Mathew Moles; 5. Cole Macedo.

RIVER CITIES SPEEDWAY (NOSA)

Feature Finish, 25 Laps: 1. Mark Dobmeier; 2. Chris Ranten; 3. Austin Pierce; 4. Wade Nygaard; 5. Nick Omdahl; 6. Casey Mack; 7. Thomas Kennedy; 8. Shane Roemeling; 9. Jade Hastings; 10. Trent Stengl; 11. Jordan Adams; 12. Jackson Moffett; 13. Jack Croaker; 14. Blake Egeland; 15. Bob Martin; 16. Ty Hanten; 17. Zach Wilde; 18. Tom Egeland; 19. Alex Larson; 20. Rick Bates; 21. Brayden Pengilly; 22. Cale Mack; 23. Jordan Graham; 24. Brenden Wilde; 25. Trevor Mell; 26. Marcus Rothenbacher.

TRAIL-WAY SPEEDWAY

Feature Finish, 25 Laps: 1. Steve Owings; 2. Isaac Sneeringer; 3. Cody Fletcher; 4. David Holbrook; 5. Joe Trone Jr.; 6. Steven Kisamore; 7. Brody Treaster; 8. Chris Priar; 9. Mike Bittinger; 10. Wyatt Hinkle.

WILLIAMS GROVE SPEEDWAY (PA Speed Week)

Feature Finish, 30 Laps: 1. Trey Starks; 2. Brock Zearfoss; 3. Aaron Ott; 4. Matt Campbell; 5. Lucas Wolfe; 6. Ryan Smith; 7. James McFadden; 8. Lance Dewease; 9. Danny Dietrich; 10. Greg Hodnett; 11. Rico Abreu; 12. Brian Montieth; 13. Chase Dietz; 14. Dave Blaney; 15. Eric Tomecek; 16. T.J. Stutts; 17. Rick Lafferty; 18. Dale Blaney; 19. Freddie Rahmer; 20. Anthony Macri; 21. Sam Walsh; 22. Cory Haas; 23. Rodney Westhafer; 24. Brandon Rahmer.

WORLD OF OUTLAWS (Cedar Lake Speedway)

Feature Finish, 40 Laps: 1. Kerry Madsen; 2. Brad Sweet; 3. Donny Schatz; 4. Greg Wilson; 5. David Gravel; 6. Ian Madsen; 7. Jason Sides; 8. Tim Kaeding; 9. Brian Brown; 10. Kraig Kinser; 11. Daryn Pittman; 12. Paul McMahan; 13. Jac Haudenschild; 14. Shane Stewart; 15. Sheldon Haudenschild; 16. Paul Nienhiser; 17. Logan Schuchart; 18. Brent Marks; 19. Dominic Scelzi; 20. Todd King; 21. Jason Johnson; 22. Brooke Tatnell; 23. Paige Polyak; 24. Jacob Allen.

ATTICA RACEWAY PARK: Rain.

LERNERVILLE SPEEDWAY: Rain.

UNITED STATES AUTO CLUB (Indiana Sprint Week-Gas City): Postponed to July 10.

SATURDAY

ALL STAR CIRCUIT OF CHAMPIONS (Sharon Speedway)

Feature Finish, 30 Laps: 1. Christopher Bell; 2. Joey Saldana; 3. Chad Kemenah; 4. Tim Shaffer; 5. Lee Jacobs; 6. Danny Holtgraver; 7. Caleb Armstrong; 8. Dean Jacobs; 9. Dave Blaney; 10. Justin Barger; 11. Brandon Matus; 12. Caleb Helms; 13. Danny Smith; 14. Ryan Smith; 15. Carl Bowser; 16. T.J. Michael; 17. A.J. Flick; 18. John Garvin; 19. Dan Shetler; 20. Brandon Spithaler; 21. Jim Morris; 22. Tyler Esh; 23. Jack Sodeman Jr.; 24. Brent Matus; 25. Max Stambaugh; 26. Sye Lynch.

AMERICAN SPRINT CAR SERIES (ASCS-Gallatin Speedway)

Feature Finish, 25 Laps: 1. Wayne Johnson; 2. Giovanni Scelzi; 3. Blake Hahn; 4. Aaron Reutzel; 5. Matt Covington; 6. Kelly Miller; 7. Seth Bergman; 8. Sam Hafertepe Jr.; 9. Skylar Gee; 10. Johnny Herrera; 11. DJ Brink; 12. David Hoiness; 13. Harli White; 14. Bryan Brown; 15. Jeremy McCune; 16. Bill Boyce; 17. Trevor Kirkland; 18. Cody Masse; 19. Rich Martin; 20. Nate Maxwell; 21. Chauncey Filler; 22. Damon McCune.

ATOMIC SPEEDWAY

305 Sprint Feature Finish, 15 Laps: 1. Jake Hesson; 2. John Paynter; 3. Jim Lewis; 4. Cale Stinson; 5. Jay Dunaway; 6. Brinton Marvel; 7. Danny Clark; 8. Hunter Lynch; 9. Dustin Hammond; 10. Dilan Allagree; 11. Louie Christian; 12. Andy Hill; 13. Joe Allagree; 14. Jeff Mills; 15. Chris Smalley; 16. Chad Hyatt.

BUCKEYE OUTLAW SPRINT SERIES (BOSS-Waynesfield Raceway Park)

Feature Finish: 1. Justin Owen; 2. Paul Dues; 3. Cooper Clouse; 4. Steve Little; 5. Michael Fischesser; 6. Matt Westfall; 7. Dallas Hewitt; 8. Todd Keen; 9. Dustin Ingle; 10. Kyle Simon; 11. Nick Bilbee; 12. Matt Cooley; 13. Lee Underwood; 14. Cody Gardner; 15. Chad Wilson; 16. Mike Miller; 17. Luke Hall; 18. Dustin Smith; 19. Jeremy Stambaugh; 20. Garrett Adams; 21. Ty Tilton; 22. Riley VanHise.

FREMONT SPEEDWAY

410 Sprint Feature Finish, 3o Laps: 1. Cap Henry; 2. Stuart Brubaker; 3. Chris Andrews; 4. Byron Reed; 5. Trey Jacobs; 6. Tyler Gunn; 7. Brian Smith; 8. Shawn Valenti 9. Justin Peck; 10. Brian Lay; 11. Dan McCarron; 12. Broc Martin; 13. Dain Naida; 14. Tony Beaber; 15. Austin Niemire; 16. Jody Keegan; 17. D.J. Foos; 18. Ayrton Olsen; 19. Ricky Peterson; 20. Tracy Hines; 21. Bobby Distel; 22. Todd Heller.

305 Sprint Feature Finish, 25 Laps: 1. Nate Dussel; 2. Alvin Roepke; 3. Brandon Moore; 4. Matt Foos; 5. Paul Weaver; 6. Kyle Capodice; 7. Dustin Stroup; 8. Jamie Miller; 9. Josh Harrison; 10. Dustin Rall; 11. Landon Lalonde; 12. Jimmy Mcgrath; 13. Stuart Williams; 14. Chase Dunham; 15. Kevin Mingus; 16. Tyler Street; 17. Bobby Clark; 18. John Ivy; 19. Jason Keckler; 20. Steve Rando; 21. Matt Lucius; 22. Seth Schneider.

GRAY’S HARBOR SPEEDWAY

KNOXVILLE RACEWAY

410 Sprint Feature Finish, 20 Laps: 1. Ian Madsen; 2. Brooke Tatnell; 3. Justin Henderson; 4. Austin McCarl; 5. Tony Stewart; 6. Dustin Selvage; 7. Matt Juhl; 8. Dakota Hendrickson; 9. Terry McCarl; 10. Davey Heskin; 11. Lynton Jeffrey; 12. Tasker Phillips; 13. Josh Schneiderman; 14. Josh Baughman; 15. Jeremy Schultz; 16. A.J. Moeller; 17. Bobby Mincer; 18. R.J. Johnson; 19. Bob Weuve; 20. Rager Phillips; 21. Carson Macedo.

360 Sprint Feature Finish, 18 Laps: 1. Jamie Ball; 2. Matt Moro; 3. Nate VanHaaften; 4. Joe Beaver; 5. Josh Baughman; 6. Devin Kline; 7. McKenna Haase; 8. Tom Lenz; 9. Chris Morgan; 10. Sawyer Phillips; 11. Devon Dobie; 12. Stacey Alexander; 13. Cody Wehrle; 14. Troy Manteufel; 15. Hunter Lane; 16. Calvin Landis; 17. Clint Garner; 18. Tyler Groenendyk; 19. Christian Bowman; 20. TJ Artz; 21. Mitchell Alexander; 22. Ryan Giles; 23. Matt Juhl; 24. Chris Martin.

305 Sprint Feature Finish, 15 Laps: 1. Evan Epperson; 2. Matthew Stelzer; 3. Eric Bridger; 4. Kelby Watt; 5. Mike Mayberry; 6. Tyler Glass; 7. Corey Kautz; 8. Rob Kubli; 9. Joe Simbro; 10. Ryan Leavitt; 11. Brandon Worthington; 12. Kevin Hetrick; 13. Chris Walraven; 14. Christopher Scank; 15. Jon Hughes; 16. Brad Comegys; 17. Kade Higday; 18. Casey Greubel.

LINCOLN SPEEDWAY

358 Sprint Feature Finish, 25 Laps: 1. Todd Gracey; 2. Chandler Leiby; 3. Tyler Ross; 4. Chase Dietz; 5. Scott Fisher; 6. Cody Hartlaub; 7. Doug Hammaker; 8. Kyle Abrahims; 9. Chris Arnold; 10. Adrian Shaffer; 11. Matt Findley; 12. Chris Frank; 13. Phil Walter; 14. Todd Rittenhouse Jr.; 15. Troy Wagaman Jr.; 16. Cody Fletcher; 17. Steve Drevicki; 18. Ryan Higgins; 19. Steve Wilbur; 20. Brie Hershey; 21. Dwight Leppo; 22. Jeff Halligan; 23. Kevin Nouse; 24. Brent Shearer.

MARYSVILLE SPEEDWAY

Feature Finish, 25 Laps: 1. Bobby Butler; 2. Mike Monahan; 3. Jeremy Hawes; 4. Heath Hall; 5. Peter Paulson; 6. Kevin Lovell; 7. Jimmy Steward; 8. Pat Harvey Jr.; 9. Cody Spencer.

PLACERVILLE SPEEDWAY

Feature Finish, 25 Laps: 1. Sean Becker; 2. Buddy Kofoid; 3. Tony Gualda; 4. Kaleb Montgomery; 5. Greg DeCaires; 6. Dustin Freitas; 7. Cody Fendley; 8. D.J. Freitas; 9. Zane Blanchard; 10. Steven Tiner; 11. Kalib Henry; 12. Justyn Cox; 13. Justin Johnson; 14. Jodie Robinson; 15. Kirt Organ; 16. Andy Gregg; 17. C.J. Humphreys; 18. Mike Benson; 19. Jake Morgan; 20. Chris Masterns.

PORT ROYAL SPEEDWAY (PA Speed Week)

Feature Finish, 30 Laps: 1. Lance Dewease; 2. Lucas Wolfe; 3. Dale Blaney; 4. Trey Starks; 5. Greg Hodnett; 6. Blane Heimbach; 7. Freddie Rahmer; 8. Brock Zearfoss; 9. Mike Wagner; 10. Dylan Cisney; 11. Anthony Macri; 12. James McFadden; 13. Aaron Ott; 14. Danny Dietrich; 15. T.J. Stutts; 16. Rick Lafferty; 17. Joey Hershey; 18. Rico Abreu; 19. Trenton Sheaffer; 20. Cory Haas; 21. Ryan Taylor; 22. Logan Wagner; 23. Kody Lehman; 24. Matt Campbell.

SKAGIT SPEEDWAY

Feature Finish, 25 Laps: 1. Robbie Price; 2. Eric Fisher; 3. Colton Heath; 4. Brandon Harkness; 5. Greg Hamilton; 6. Jason Solwold; 7. Steve Reeves; 8. Devin Madona; 9. Bud Ashe; 10. Trevor Cook; 11. Steve James; 12. Cale Brock.

UNITED RACING CLUB (Delaware International Speedway)

Feature Finish, 25 Laps: 1. Davie Franek; 2. Curt Michael; 3. Bill Unglert; 4. Troy Betts; 5. Davey Sammons; 6. Robbie Stillwaggon; 7. Christopher Allen Jr.; 8. Derek Locke; 9. Brett Michalski; 10. Justin Whitall; 11. Chris Coyle; 12. Mike Haggenbottom; 13. Kevin Darling; 14. Adam Carberry; 15. Cody Jordan; 16. Kris Lilick; 17. Brandon McGough; 18. Kevin Nagy; 19. Jonathan Swanson; 20. Josh Weller; 21. Jason Clauss.

UNITED STATES AUTO CLUB (Indiana Sprint Week-Kokomo Speedway)

Feature Finish, 30 Laps: 1. Thomas Meseraull; 2. Carson Short; 3. Brady Bacon; 4. Tyler Courtney; 5. Kyle Cummins; 6. Dave Darland; 7. Kevin Thomas; 8. C.J. Leary; 9. Chris Windom; 10. Robert Ballou; 11. Ryan Bernal; 12. AJ Hopkins; 13. Chase Stockon; 14. Brady Short; 15. Chad Boespflug; 16. Aaron Farney; 17. Josh Hodges; 18. Jarett Andretti; 19. Kody Swanson; 20. Hunter Schuerenberg; 21. Justin Grant; 22. Brody Roa; 23. Isaac Chapple; 24. Brett Beauchamp.

WAYNE COUNTY SPEEDWAY

Feature Finish, 25 Laps: 1. Andrew Palker; 2. Jordan Ryan; 3. Sean Zimmerman; 4. Brad Haudenschild; 5. Danny Mumaw; 6. Chris Myers; 7. Shawn Hubler; 8. Jamie Myers; 9. Jason Dolick; 10. Clay Riney; 11. Tyler Dunn; 12. Steve Butler; 13. Chase Baker; 14. Chris Davis; 15. Nick Paterson; 16. Bill Ault; 17. Nick Patterson; 18. Troy Kingan.

WORLD OF OUTLAWS (Cedar Lake Speedway)

Feature Finish, 40 Laps: 1. Kerry Madsen; 2. Brad Sweet; 3. Donny Schatz; 4. David Gravel; 5. Jason Sides; 6. Jason Johnson; 7. Tim Kaeding; 8. Kraig Kinser; 9. Shane Stewart; 10. Bill Balog; 11. Mark Dobmeier; 12. Logan Schuchart; 13. Brian Brown; 14. Sheldon Haudenschild; 15. Greg Wilson; 16. Parker Price-Miller; 17. Paul Nienhiser; 18. Paul McMahan; 19. Daryn Pittman; 20. Scott Bogucki; 21. Jacob Allen; 22. Tayler Malsam; 23. Jac Haudenschild; 24. Brent Marks.

SUNDAY

SELINSGROVE SPEEDWAY

410 Sprint Feature Finish, 30 Laps: 1. Rico Abreu; 2. Danny Dietrich; 3. Dale Blaney; 4. Blane Heimbach; 5. Greg Hodnett; 6. Brock Zearfoss; 7. Lucas Wolfe; 8. T.J. Stutts; 9. James McFadden; 10. Ryan Smith; 11. Jason Shultz; 12. Freddie Rahmer; 13. Tyler Walker; 14. Trey Starks; 15. Rick Lafferty; 16. Sammy Walsh; 17. Nicole Bower; 18. Jared Esh; 19. Daryl Stimeling; 20. Anthony Fiore; 21. Anthony Macri; 22. Mallie Shuster; 23. Ryan Kissinger; 24. Michael Walter Jr.; 25. Colby Womer.

305 Sprint Feature Finish, 20 Laps: 1. Kyle Ganoe; 2. Jeremi Hanson; 3. Zach Newlin; 4. Nathan Gramley; 5. Dave Grube; 6. Cale Reigle; 7. Mike Alleman; 8. George Riden; 9. Erin Statler; 10. Jared Zionkawski; 11. Fred Arnold; 12. John Walp; 13. Dave Graber; 14. JR Berry; 15. Austin Bishop; 16. Tyler Reeser; 17. Ken Duke Jr.

Final Pennsylvania Sprint Car Speed Week Points (Top 15): 1. Lucas Wolfe 1,142; 2. Danny Dietrich 1,113; 3. Freddie Rahmer 1,022; 4. Brock Zearfoss 972; 5. James McFadden 905; 6. Trey Starks 890; 7. Greg Hodnett 855; 8. Dale Blaney 853; 9. Rico Abreu 781; 10. T.J. Stutts 760; 11. Lance Dewease 691; 12. Kyle Larson 579; 13. Alan Krimes 535; 14. Ryan Smith 486; 15. Aaron Ott 465.

UNITED STATES AUTO CLUB (Indiana Sprint Week-Lawrenceburg Speedway)

Feature Finish, 30 Laps: 1. C.J. Leary; 2. Brady Bacon; 3. Kevin Thomas; 4. Dave Darland; 5. Robert Ballou; 6. Chris Windom; 7. Thomas Meseraull; 8. Brody Roa; 9. Brady Short; 10. Jarett Andretti; 11. Josh Hodges; 12. Tyler Courtney; 13. Ryan Bernal; 14. Justin Grant; 15. Hunter Schuerenberg; 16. Jon Stanbrough; 17. Carson Short; ; 18. Kody Swanson; 19. Chad Boespflug; 20. Aaron Farney; 21. Kyle Cummins; 22. Chase Stockon; 23. Isaac Chapple; 24. Mario Clouser.

 

Your Ad Could Be Here
Contact Jeremy Elliott at 1-717-805-0483
1 Comment

1 Comment

  1. fordjeepster99

    July 8, 2017 at 11:41 pm

    You should have a story printed.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

To Top

Motor Racing League plugin by Ian Haycox

error: Content is protected !!